Aktywny jak Chińczyk!

Będąc w Chinach nie sposób nie zauważyć ćwiczących ludzi w parkach i na skwerkach przy ulicach. Chińczycy swój czas wolny spędzają właśnie tak: ćwiczą, grają, tańczą, śpiewają. Można się znakomicie bawić i dbać przy okazji o kondycję. Jest to świetny sposób na spędzanie czasu wolnego szczególnie dla ludzi starszych, którzy mają go sporo.

1675_Guilin kopia

Guilin

0301_Pekin_Temple_Of_Heaven

Pekin

Chińczycy, uwielbiają spędzanie czasu na świeżym powietrzu.

Odwiedzając parki w miastach można spotkać na przykład grupkę ludzi śpiewających, grających razem na instrumentach, grających w ‘zośkę’, w szachy (xiangqi), karty, tańczących w parach albo układach, puszczających latawce i nikogo to nie dziwi, nikt na nikogo nie patrzy, nikt się nie wstydzi. Jeśli ktoś akurat nie gra, to kibicuje drugiemu albo obserwuje zacięta rozgrywkę w szachy ;) W Chinach parki żyją, są wypełnione aktywnymi ludźmi! Oni to mają we krwi od wieków. I wcale nie potrzebują specjalnych miejsc i przyrządów (oczywiście jak są to dopchać się nie można), ale nie ważne gdzie i kiedy, wszędzie jest dobre miejsce by rozłożyć np. planszę do szachów i zagrać. Wyobrażacie sobie to w Polsce? Inna kultura, jakiś wstyd, nieśmiałość, brak fantazji, nie wiem.

0305_Pekin_Temple_Of_Heaven

Pekin

Od paru lat w Opolu i pewnie w innych miastach także są już specjalne przyrządy do ćwiczeń. Miasto ufundowało metalowe rowerki, stepery i inne urządzenia rodem z siłowni, które umieszczono przy rzece. Z tego, co się orientuję, ale mogę się mylić, to używane są przy okazji spacerków, jako ciekawostkę. Nieliczni pewnie chadzają tam systematycznie. Ja sama jestem przykładem leżakowca komputerowego, którego ciężko nakłonić do systematycznego uprawiania sportu, ale podziwiam takich, którym się to udaje i zamierzam to zmienić! :)

0917_Chengdu_Peoples_Park

Chengdu

Sport to zdrowie a ludzie ćwiczący są szczęśliwsi, dlatego w Chinach jest o wiele więcej szczęśliwych i zdrowych ludzi niż w Polsce.

Takie wyjście i spędzanie aktywne czasu w parku jest też wspaniałą okazją do wypicia np. jaśminowej herbatki w towarzystwie przyjaciół albo nowo poznanych znajomych i porozmawiania.

Bardzo popularną rozrywką w Chinach jest tez tai chi (taijiquan) oraz grupowe ćwiczenia gimnastyczne, mające sprzyjać nie tylko utrzymaniu kondycji, ale także rozwojowi psychofizycznemu. Chińczycy cenią sobie towarzystwo innych ludzi, dlatego ciężko spotkać samotnie ćwiczącą osobę. To zawsze jest grupa, panuje gwar i jest przy tym wesoło.

Wszyscy jeżdżą na rowerach i każdy ma co najmniej jeden!

Nasze społeczeństwo powinno barć przykład z Chińczyków, ruszać się więcej, spędzać czas aktywnie, zamiast samochodem po mieście poruszać się rowerem. Co Wy na to? Od jutra, tfu tfu… od dziś!, zamiast siedzieć przed komputerem zaczynamy się ruszać! ;)

1626_Guilin_Seven_Star_Park

Guilin

1622_Yangshuo

Yangshou

Chengdu

Chengdu

1935_Shanghai

Shanghai

 

 

 

 

 

 

 

1938_Shanghai

Shanghai

Pekin

Pekin

 

 

 

1939_Shanghai

Shanghai