The Killing Fields

Killing Fields okładka

O Filmie „The Killing Fields” („Pola śmierci”) w reż. Rolanda Joffé wspominałam już przy okazji postu dotyczącego holokaustu w Kambodży. Jest to film historyczny z 1984 r pokazujący wycinek ciężkich czasów, jakie nastały w państwie Khmerów za sprawą kilku ludzi, ‘grupy parskiej’, której zamarzyło się stworzenie państwa rolniczego.  Żeby tego dokonać za cel obrali wytępienie wszystkich wykształconych ludzi.

Nie ogląda się go może łatwo, ale mówi o ważnych wydarzeniach, o czymś co każdy podróżujący do tego kraju powinien wiedzieć. I z tego właśnie powodu go polecam.

Jest oparty na książce Sydneya Schanberga o oryginalnym tytule “The death and life of Dith Pran”. Dokładnie opowiada historię amerykańskiego korespondenta ‘NT Times”, który relacjonuje ciężką sytuację w Kambodży oraz jego przyjaciela i przewodnika Ditha Prana, który jako khmerski reporter został pojmany i zesłany do obozu pracy, gdzie walczy o przetrwanie. Jak historia się skończy? Zachęcam do obejrzenia :) Na pewno poruszy wszystkich, których zainteresował temat ludobójstwa w tym kraju.

Film został nagrodzony m.in. 3 Oskarami i Złotym Globem, a w rolach głównych pojawili się Sam Waterston (Sydney Schanberg), John Malkovich (Al Rockoff) i Haing S. Ngor (Dith Pran).