Różnice kulturowe: wschód vs zachód

Świat się ujednolica pod każdym względem. Dzięki internetowi, tv i szeroko rozumianym mediom kultura, zwyczaje, kulinaria, zachowania, moda, rozprzestrzeniają się w najróżniejsze zakątki świata. Nadal jednak widać różnicę i oby jak najdłużej! Chyba nikt nie chciałby świata, w którym jadąc do Azji czułby się jakby był w domu. Przecież nie o to chodzi. Chodzi o poznawanie nowego, innego…  to własnej inspiruje i ciekawi. Po co komu podróże, jeśli wszędzie będzie tak samo. Dlatego każdy kraj powinien zachowywać i kultywować swoje tradycje i odmienność.

To, co udało mi się zaobserwować samej i to, co w swojej książeczce East Meets West zamieściła Liu Young (zdjęcia porównawcze na końcu) przedstawiam poniżej.

Cambodia_PhnomPenh1815

W Azji mężczyźni często zapuszczają długie paznokcie, zwłaszcza u małego palca. W Chinach zastanawiałam się czy ten palec służy im do dłubania w nosie czy do grzebania w zębach, co również dało się zaobserwować  :) Okazało się jednak, że robią to przede wszystkim po to, żeby określić swój status społeczny. Taki długi paznokieć mówi mniej więcej ”nie pracuję fizycznie, jestem kimś”. Wyobrażacie sobie u nas mężczyzn z długimi paznokciami? Nie mówię oczywiście o tej grupie zniewieściałych biberochłopców.  :)

Na ulicach nie rzadkim widokiem są tzw. czyściciele uszu! Reklamują się chodząc po ulicy i uderzają jedną metalową pałeczką w drugą wydając przy tym dźwięki. Jak już znajdą klienta, wkładają mu obie te pałeczki do uszu… a co się dzieje dalej, nie wiem, nie byłam na tyle odważna, żeby spróbować  :) Na zdjęciu czyściciel w Varanasi/Indie.

Jeśli chodzi o styl życia Chińczyków…  indywidualizm, tak ceniony na Zachodzie nie jest tutaj pozytywnie odbierany. Chińczycy wszystko robią razem, liczy się wspólnota. Jeśli pytamy jednego Chińczyka o drogę, w sekundę nad głową wisi nam już kilku pozostałych przechodniów, nawet jeśli nie mają bladego pojęcia o temacie  :)

DSC_5302

0566_PingyaoStarsi Chińczycy natomiast lubują się w pluciu gdzie popadnie i charczą nieustannie. Jedząc rzucają np. resztki kurczaka pod siebie albo za siebie nie patrząc gdzie leci. To całkiem normalne. Taka ich sobie kulturka  :)  Choć podczas Olimpiady w Pekinie pojawiły się znaki zakazujące publicznego plucia, pewnie żeby nie odstraszać zachodnich turystów ;)Dzieciaki do bodajże 4 roku życia w Chinach mają się fajnie. Zachce się brzdącowi siusiu, to legalnie kuca gdzie mu się podoba i sika pod siebie  :) W metrze, np. do kosza na śmieci, takiego z dziurkami  :) Niemowlaki często nie mają pampersów i pieluch na pupach, nawet jeśli rodzice wybierają się z nim w podróż pociągiem!

W Azji powszechne jest jedzenie na ulicy. Mnóstwo budek na kółkach z różnościami i specjalnościami regionu. Kacze łepki, kurze nóżki, ośmiorniczki na patykach, prażone robaki, pająki, kawałki trzciny cukrowej, kukurydza, suszone ryby, zdobione chlebki, wafelki z kokosa robione na miejscu, kolorowe galaretki… to tylko nieliczne ‘smakołyki’ jakie możemy spotkać u ulicznych sprzedawców. Wyobrażacie sobie moje zdziwienie, kiedy kupiłam małe czerwone kuleczki na patyku polane lukrem, z przekonaniem, że to jabłuszka… które okazały się być pomidorami! Równie zdziwiona byłam kiedy w Pekinie kupiłam sobie bułkę ze słodkim lukrem u góry, a w środku znalazłam mielone mięso  :) W lodach w Tajlandii znalazłam całe fasolki, no w końcu to były lody fasolowe  :)

Tak jak my wcinamy chipsy, Azjaci kupują i wcinają suszone mięsko, albo prażony bób, który akurat mi bardzo smakował. Mięska nie kosztowałam niestety. Wszystko przede mną!  :)

karteczki (1)

Jedną z zasadniczych różnic między zachodem a wschodem jest toaleta. To, że u nas na siedząco, u nich na kucaka to już wszyscy wiedzą, ale ‘wrażenie’ zrobiła na mnie toaleta w Pekinie na dworcu. U nas na dworcach jako tako, osobne kabiny, czasem zapachy różne, ale da się wytrzymać. Tam byłam zmuszona korzystać z ‘toalety’ gdzie w pomieszczeniu przy ścianie na całej długości było takie korytko. Przy korytku stanowiska. Żadnych przegród. Zbiorowe, wspólnotowe można powiedzieć tworzenie i nikt się nie krępuje… oprócz białej, bo wszyscy się na nią gapią. I weź tu człowieku się skup. Spłuczki też nie było, a o papierze nie ma co śnić! Co jakiś czas tym korytkiem przepływała woda i zabierała wszystkie niespodzianki ze sobą.

Przejdźmy z toalety do tańców, a co  :) Już pisałam w poście „Aktywny jak Chińczyk” o tym, że Azjaci lubują się w tańcach i ćwiczeniach w parkach. U nas jeszcze tego nie wiedziałam, ale może za kilka lat tak samo jak urządzenia do ćwiczeń w parkach i na promenadach, tak i moda na tańce przybędzie ze wschodu na zachód  :)

Na wschodzie popularne jest żucie betelu, czegoś na wzór tytoniu. Ma on działanie pobudzające, odkaża także przewód pokarmowy. Jeden minus… taki przeżuwacz ma później obrzydliwy czarno-czerwony osad na zębach, a po długotrwałym żuciu wypadają mu zęby. Taki szczegół :) A propos tytoniu wg medycyny chińskiej może mieć on korzystny wpływ np. na schizofreników, którzy palą go jako forma samoleczenia. Ponoć pobudza (nikotyna) wytwarzanie jednego z aminokwasów, którego niedobór występuje właśnie przy tej chorobie. Ciekawe :P

O różnicach kulturowych można pisać i pisać, jest ich naprawdę dużo i w różnych dziedzinach, od zachowania na spotkaniach firmowych, kupowania prezentów, szczęśliwych i pechowych liczb, czy muzyki i filmu.

Na koniec, jak wspomniałam wyżej,  kilka zdjęć porównujących wschód (czerwony) z zachodem (niebieski) autorstwa Liu Young.

PORUSZANIE SIĘ
transportationn

SZEF

 the_bosss

STAROŚĆ

starość

KOLEJKA

queue_when_waitingg

PUNKTUALNOŚĆ

Punktualnośćć

POSIŁKI W CIĄGU DNIA

posiłki

IMPREZA

partyy

POGLĄD/OPINIA

opinionss

RUCH NA ULICACH W NIEDZIELĘ

Niedziele centrum i ulica

NASTROJE POGODOWE

nastroje pogodowe

NA BÓL BRZUCHA

na ból brzucha

W RESTAURACJI

in_the_restarantt

ROZWIĄZYWANIE PROBLEMÓW

handling_of_problemss

EGO

Ego

POCZUCIE PIĘKNA

definicja piękna

KONTAKTY

Contactss

CO JEST TRENDY

co jest trendy

ZŁOŚĆ

angerr

WZAJEMNE POSTRZEGANIE SIĘ (Chiny vs Niemcy)

wzajemne postrzeganie się

Nie chcesz przegapić żadnego wpisu?  Subskrybuj bloga na pierwszej stronie :)

Podoba Ci się wpis? Podziel się nim z innymi! Bardzo mnie to ucieszy :)