Wszechstronny Jackie Chan

Czy wiedzieliście, że Jackie Chan oprócz tego, że jest aktorem, reżyserem, scenarzystą, producentem, komikiem, sportowcem, kaskaderem, to jest również piosenkarzem? Jackie-Chan

Ja się zainteresowałam bliżej jego muzyczną stroną podczas Olimpiady w Pekinie w 2008 roku, gdzie śpiewał w kilku utworach zamieszczonych na płycie dot. tego wydarzenia.

Urodził się w 7 kwietnia 1954 roku w Hong Kongu, a kiedy miał 7 lat trafił do Szkoły Opery Pekińskiej. Tam trenował śpiew, akrobatykę, posługiwanie się chińską bronią (włócznie, halabardy, topory, szable, miecze itd.), sztuki walki i grę aktorską. Szkoła była bardzo surowa, treningi trwały nie rzadko po 18h dziennie a nawet niewielkie przewinienia karało się np. chłostą albo zmniejszeniem ilości jedzenia. Kiedy jego rodzice wyjechali na stałe do Australii został adoptowany przez swojego mistrza Yu. W Pekinie uczył się aż do 17 roku życia.

Swój pierwszy utwór „Kung Fu Fighting Men” (motyw przewodni do filmu „Young Master”) nagrał w wieku 26 lat, a po 4 latach wydał debiutancki album z piosenkami w 3 językach ( po kantońsku, angielsku i japońsku), który został doceniony w Japonii.

W 1994 roku jego piosenka „Story of a Hero” z kolejnego albumu (po japońsku) „A Boys Life” została wykorzystana w spocie reklamującym nabór do Policji w Hong Kongu. Piosenkę nagrał na potrzeby filmu „Police Story”.

Kolejne lata zaowocowały 4 albumami, a na jednym z nich znalazł się utwór w duecie z Anitą Mui „Be Like a Storm”

Szczególną sympatię wśród Chińczyków znalazła także ballada „So Transparent Is My Heart”  z Sarah Chen.

Do filmu „Legend of Drunken Master” (polecam :) ) nagrał motyw przewodni “Drunken Boxing”. Między innymi dzięki temu filmowi stworzył swój własny unikalny styl grania, odnajdując się w komicznych rolach z elementami sztuk walki. Do chińskiej wersji bajki Disney’a „Mulan” nagrał jedną z najbardziej rozpoznawanych jego piosenek „I’II Make A Man Out Of You”

Moja ulubiona ballada Chana to nagrana w 2005 r do filmu „The Myth” z Kim Hee Seon „Endless Love”. Została ogłoszona w tamtym roku najlepszą piosenką filmową przez akademię filmową w Hong Kongu.

W 2006 roku Jackie napisał piosenkę o skazanych „Running Toward The Sunshine” i wykonał ją w więzieniu w Guizhou.  „Podążaj w stronę słońca, bądź zdeterminowany i nie oglądaj się wstecz. Mimo bólu i cierpienia nie poddawaj się. Szczęście się do Ciebie uśmiechnie”, tak brzmią słowa tego utworu.

Aktor wiele działa na rzecz promocji Chin właśnie poprzez muzykę. W 2008 roku, jak już wspomniałam zaangażował się w płytę z okazji Olimpiady w Pekinie i wydał swoją wersję „Official Album for the Beijing 2008 Olympic Games – Jackie Chan’s Version”. To jest jak do tej pory jego ostatni album. Zamieścił na nim także utwór dedykowany ofiarom trzęsień ziemi w Syczuanie („Love Through Life and Death”), za którą otrzymał nagrodę Best Charity Song.  Jackie śpiewał również na otwarciu i zamknięciu Igrzysk, a za swój wkład otrzymał nagrodę od Beijing Pop.

Piosenka promująca Olimpiadę w Pekinie, śpiewana przez różnych artystów, m.in. Jackie Chana.

Warto wspomnieć także o patriotycznej piosence „Country”, którą nagrał razem z Wang Shi i „City”, która w 2010 promowała Expo w Chinach.

Muzyk ma na swoim koncie 11 albumów studyjnych i mnóstwo piosenek wykorzystanych w produkcjach filmowych, takich jak „Godziny Szczytu”, „Agent z przypadku”, „Niania w akcji”, „Przyjemniaczek” czy „Mały wielki wojownik”.

Sam Chan powiedział, że jeśli urodziłby się ponownie, byłby znany na świecie jako piosenkarz a nie aktor, bo muzyka to jego prawdziwa pasja. Ja osobiście uwielbiam filmy z jego udziałem :).

Jackie prowadzi również blog, na którym umieszcza informacje z życia codziennego http://jackiechan.com/blog/