Azjatycka apteka: wino z węża

W Azji alkohol z wężem w środku, jedzenie psów, małp, nietoperzy czy owadów i ich larw to nic niezwykłego. U nas na pewno taki fakt wzbudza niemałe kontrowersje. Istnieje szereg egzotycznych potraw, które w niektórych krajach żółtego kontynentu są przysmakami przygotowywanymi w ściśle określony sposób i bardzo korzystnie wpływają ponoć na ciało człowieka. Dziś tematem nowego działu ‘Azjatycka apteka’ będą węże.

Zgodnie z tradycyjną medycyną chińską, uważa się, że wino z marynowanym wężem leczy reumatyzm, choroby skóry i ogólnie przywraca zdrowie. Ludzie sami sobie przygotowują takie specyfiki w domach, ale można też kupić gotowe. Istnieje tam przysłowie, że „trudno jest leczyć człowieka na 3 dni przed śmiercią, lepiej jest leczyć na 3 lata przed chorobą”. I na tej właśnie zasadzie opiera się medycyna chińska – wzmacnia odporność organizmu i stymuluje go do samodzielnej walki z chorobą.

Wietnam_Hanoi532_m

… a to można było kupić ( + skorpion)

Wietnam_HoChiMinh1605_m

To wino piłyśmy…

Jak przygotowuje się wino z wężem? Otóż… węża, żywego!, wkłada się do butli, a następnie zalewa 70% alkoholem, w taki sposób, żeby wąż nie uciekł. Cały proceder można zobaczyć poniżej. Różni ludzie zachwycają się różnymi rzeczami, ale jak dla mnie to nie jest miły widok. Choć gadów nie lubię, nie życzę im takiej śmierci tylko dla ludzkiego widzimisię. Bo z całym szacunkiem dla medycyny chińskiej, ale chyba nie wierzę akurat w ten uzdrawiający napój. Choć w historii Chin są przypadki, w których wino z węża uzdrawiało ludzi. Co innego jeść węża z głodu. No ale co kraj to obyczaj, jak się mawia. Nie przeszkodziło mi to jednak w skosztowaniu winka podczas pobytu w Wietnamie. Złe nie było, ale taka mała porcja na pewno nic nie wskórała, jeśli chodzi o moja długowieczność.

SAM_2372_m

Z tego, co pamiętam piłam jako pierwsza, bo każdy się bał ;)

Takie wino nie zawsze robi się z całych, żywych węży, choć to jest najbardziej popularny sposób. Często używa się samych głów albo ich tyci penisków.

Ciekawe, które z nich ma największe moce uzdrawiające!?

Wężowe peniski

Wino z wężowych penisków  http://asiaobscura.com

Wino w głów węży

Wino w głów węży http://asiaobscura.com

Jak to w ogóle brzmi! U nas nuda na półkach w sklepie, tylko marynowane grzybki czy ogórki, a tam… o proszę, węże marynowane i to w winie. Toż to burżuAzja!

Chińczycy wierzą, że jeśli ludzkość żyłaby w harmonii z naturą, nasze życie byłoby długie i szczęśliwe. No w to akurat jestem skłonna uwierzyć.