Chiński Nowy Rok W Opolu

Rok 2014 wg horoskopu chińskiego, który opiera się na cyklu księżycowym, to Rok Konia. Zaczyna się już za kilka dni, bo 31 stycznia! Towarzyszyć mu będzie żywioł Drzewa.

Drewniany Koń zwiastuje spełnienie długookresowych planów, dalekie podróże i nieoczekiwane przygody. Ludzie urodzeni w tym roku są ponoć energiczni, inteligentni, zdolni, dążą do samodoskonalenia, ale także uparci, pełni ignorancji i niecierpliwi.

ChinaHenanZhengzhou

Zhengzhou

Możecie sprawdzić sobie, kto urodził się jako Koń tutaj :)

W Państwie Środka Nowy Rok to najważniejsze święto w roku a jego mieszkańcy dostają dni wolne, żeby móc świętować. Nazywa się je Świętem Wiosny (Chun Jie) i trwa 15 dni aż do Święta Latarni, kiedy to ulice w Chinach przyozdabiane są lampionami , odbywają się parady przebierańców i tańce.

W Opolu w teatrze im. J. Kochanowskiego, dzięki Instytutowi Konfucjusza działającemu przy Politechnice Opolskiej, odbył się wczoraj pokaz tańców i sztuki akrobatycznej artystów z prowincji Zhengzhou.  Miałam niesamowitą przyjemność w nim uczestniczyć i chcę się tym z Wami podzielić za pośrednictwem zdjęć i jednego filmiku z portalu Gazeta.pl. Na filmiku dziewczyna wykonuje tradycyjny taniec z północno-zachodniej części Chin, a akrobaci pokazują sztuki walki stworzone m.in. przez mnichów z klasztoru Shaolin. Można też usłyszeć grę na starożytnych chińskich instrumentach guzheng i banhu. Pokazy, które mi najbardziej przypadły do gustu, niestety nie znalazły się na tym filmie – przecudne wykonanie tańca „Bogini księżyca w wodzie” albo tańczące łabędzie, możecie podziwiać na zdjęciach. Zdjęcia pochodzą z Gazeta.pl i Radio Opole.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.