Słodkie leniuchy, czyli pandy z Chengdu

Trzeciego dnia w Chengdu postanawiamy odwiedzić narodowe zwierzę Chin – pandy! To takie słodkie i leniwe zwierzaki. Albo śpią albo jedzą i tak w kółko.panda

W naszym przewodniku napisano, że ciężko dostać się do rezerwatu i lepiej wykupić wycieczkę w hostelu. Nic bardziej mylnego! W hostelu taki wypad kosztował wtedy 80Y a nasz samodzielny wyniósł 34Y. Także nie iść na łatwiznę a lepiej samemu dotrzeć na miejsce, chyba że wykupiona wycieczka wyjdzie taniej, a to się oczywiście zdarza.

Najpierw bus nr 64 (do końca) za 1Y, następnie bus nr 532 (do pomnika pandy na środku ulicy – jakieś 20min) za 1Y a w autobusie jeszcze dostaliśmy od chińskiej babcinki ichniejszą buchtę (kluskę na parze)! ;) Nic nie jedliśmy od rana (wstaliśmy o 6:00) więc buchta napełniła choć trochę nasze żołądki. O 8:00 byliśmy już przed wejściem. W 2008 bilet kosztował 30Y, obecnie jest to 58Y. Klikając w pandę znajdziecie przydatne informacje, filmiki, zdjęcia i możecie podglądać je 24h/7.

 1079_Chengdu_Wolong_Rezerwat_Pandy_Wielkiej kopia

1080_Chengdu_Wolong_Rezerwat_Pandy_Wielkiej kopia

Trafiliśmy na poranną porę karmienia, także duże miśki były trochę bardziej aktywne… jeśli aktywnością można nazwać siedzenie i wcinanie bambusa, a muszą zjeść ok 40kg dziennie! Nawet im się wstać nie chciało po następny kawałek, więc przeturlały się po ziemi i bach, bambus trafił w łapkę ;)

Można na nie patrzeć godzinami, ich widok się nigdy nie nudzi.

1093_Chengdu_Wolong_Rezerwat_Pandy_Wielkiej kopia

1092_Chengdu_Wolong_Rezerwat_Pandy_Wielkiej kopia

1089_Chengdu_Wolong_Rezerwat_Pandy_Wielkiej kopia

1088_Chengdu_Wolong_Rezerwat_Pandy_Wielkiej kopia

1085_Chengdu_Wolong_Rezerwat_Pandy_Wielkiej kopia

1096_Chengdu_Wolong_Rezerwat_Pandy_Wielkiej kopia

Mi najbardziej podobał się żłobek Pandy dużej, gdzie leżały słodkie małe misiaki – 3 1-miesięczne pandy i 3 2-miesięczne. Można je oglądać zza szyby . Niestety nie można było robić zdjęć.

Na terenie rezerwatu jest małe kino, w którym leci dokument o pandach, o ich życiu w tym ogrodzie od poczęcia do śmierci. Pandy należy do grupy zwierząt zagrożonych wymarciem, przede wszystkim przez ich niską rozrodczość ale i przez ludzi, którzy niszczą ich naturalne środowisko a także kłusowników, którzy wybijają pandy dla ich futer. Pandy żyją ok 20-30 lat. W Chinach, w latach 70tych utworzono 12 rezerwatów, w których przebywa aż 60% tych zwierzaków. W Europie najbliżej nas pandy można zobaczyć w zoo w Wiedniu.

1099_Chengdu_Wolong_Rezerwat_Pandy_Wielkiej kopia

Panda mała

Moja siostrzenica jest wielką wielbicielką pand więc postanowiłam jej kupić prezent w postaci śliczniusich rękawiczek pand i plecaka pandy. Gdybym była mniejsza, sama bym je sobie kupiła. Nie omieszkałam jednak zmierzyć pandziej futrzanej czapy, a jako pamiątkę z tego cudnego miejsca kupiłam sobie breloczek z włochatą pandą ;)

1082_Chengdu_Wolong_Rezerwat_Pandy_Wielkiej kopia

Raj dla ‚pandowiczów’ ;)