Idiota za granicą

Idiota za granicą… Karl Pilkington, bo o nim mowa, to angielski satyryk, prezenter radiowo-telewizyjny, pisarz i aktor. idiota

W książce a także serialu dokumentalnym, które są humorystycznym przewodnikiem po 7 Cudach Świata, jako tytułowy idiota parodiuje programy i książki podróżnicze, w których piszący lub komentujący zachwycają się prawie każdym przejawem innej niż zachodnioeuropejska kultury. Kpi z konwencji i bawi się turystycznymi opisami.

Karl wyrusza w podróż dookoła świata, ale podróżować nie lubi i najlepiej nie opuszczałby Manchesteru, z którego pochodzi. Twórcy programu Stephen Merchant i Ricky Gervais wierzą, że podróż rozszerzy wąskie horyzonty Karla i zmieni jego poglądy i postrzeganie świata.
Ricky na dodatek wyłącznie dla własnej satysfakcji i zabawy stara się jak najbardziej uprzykrzyć Karlowi pobyt za granicą lokując go w zapuszczonych hotelach z karaluchami, przydzielając przewodnika drag queen, który skłania go np. do przymierzania slipek w sklepie, przebierając w śmieszny strój z maską i peleryną i każąc mu walczyć na ringu wrestlingowym lub wysyłając na plażę nudystów, gdzie chadzanie w ubraniach jest surowo zabronione ;).

kart, ricky stevenKarl jest typowym ‘NO-menem’, któremu nic się nie podoba, nic go nie interesuje i który  jest wiecznie niezadowolony. Chiński Mur to wg niego wielka chińska ruina, w dodatku oszukana bo odcinki zostały zrekonstruowane, więc co to za cud! Na wiadomość, że Taj Mahal został zbudowany przez cesarza dla ukochanej zmarłej żony jako pomnik miłości, stwierdził, że prawdziwym powodem był na pewno fakt, że żona mu broniła go wybudować wcześniej, więc jak już umarła mógł bez przeszkód go postawić. Kiedyś ciotka Karla broniła kupna dużego telewizora mężowi a kiedy zmarła wuj od razu poszedł do sklepu i kupił TV. Stad pewnie wysnuta teza. Karl jest szczery i prostoduszny, dlatego nie waha się przed wyrażaniem bardzo dziwnych dla innych opinii. Takich odmienności w poglądach, innych niż te słyszane dotychczas jest w książce sporo a całość jest naprawdę zabawna.

Nie jest to ambitna pozycja, ale po męczącym dniu przed pójściem spać… jak najbardziej polecam. Bardzo łatwo się ją czyta, wręcz pochłania.

Jeśli lubicie tego typu poczucie humoru i macie odwagę śmiać się z samych siebie to obejrzyjcie również serial. Jest fantastyczny, zupełnie inny od pozostałych seriali o tematyce podróżniczej.

Do kupienia jest również druga cześć –> „Dalsze przygody idioty za granicą”, którą już posiadam w swojej biblioteczce ;)

An Idiot Abroad 2 - The Bucket List