Zamek w Malborku

Zamek w Malborku to jeden z najsłynniejszych zamków w Polsce i zapewne wielu z Was już go odwiedziło. Kto tego jeszcze nie zrobił, jest czego żałować, bo przechadzając się pośród jego ścian naprawdę można przenieść się w odległe, średniowieczne czasy.

DSC_3892 kopia

Od 1274 roku stanowił siedzibę oraz oficjalną stolicę Zakonu Krzyżackiego – jego pierwotna nazwa brzmiała Sanct Marienburch, tj. Zamek św. Marii, a w latach 1382-93 z zamku powstała wielka forteca. Przez wieki zamek był niejednokrotnie przebudowywany także nie wygląda on dzisiaj tak samo jak pierwotnie został zaprojektowany.

Pierwsze oblężenie warowni krzyżackiej nastąpiło po zwycięskiej Bitwie pod Grunwaldem i zabiciu Ulricha von Jungingena – Władysław Jagiełło ruszył ze swoją armią na malborski zamek. Miasto zostało spalone a jego mury znacznie ucierpiały, ale zamek nie został zdobyty.

Od 16tu już lat na zamku odbywa się ponowne Oblężenie Malborka, tym razem miało ono miejsce 24-26lipca. W tym czasie każdy ma szansę stać się świadkiem wielkiej historii, zobaczyć odbywające między murami potyczki rycerskie, turnieje konne i dzięki średniowiecznym śpiewom, tańcom i kramom przenieść się w fascynującą podróż :)

DSC_3906 kopia

W 1457 r, podczas wojny trzynastoletniej zamek zajął król Kazimierz Jagiellończyk i przez lata pełnił funkcję gospodarczą, polityczną, militarną a także był rezydencją polskich władców.

W 1626 roku Malbork przejęli Szwedzi ale po kilku latach na mocy rozejmu został zwrócony Polsce.

W 1772 r zamek przeszedł kolejny raz w ręce pruskie i odtąd stał się koszarami a jego znaczna część została wyburzona.

35 lat później Malbork został przejęty przez wojska Napoleona. Na jego terytorium powstał wtedy szpital dla rannych Francuzów a sam Napoleon spędził w jego murach jedną noc. Po wojnach napoleońskich zamek znów trafił w ręce pruskie.

Podczas II wojny światowej obrona zamku przed wojskami radzieckimi spowodowała ogromne straty, część budynków się zawaliła, zburzono też kościół.

Jak widzicie zamek miał bardzo burzliwą historię, ale zawsze to co piękne jest pożądane przez wielu. Dopiero w 1945 r przeszedł w posiadanie polskiej władzy wojskowej i został przekazany dla Muzeum Wojska, które rozpoczęło odbudowę monumentalnej budowli. Od 1960 r powstało Muzeum Zamkowe a w 1997 roku zamek został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO!

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Obecnie zamek odwiedzają corocznie rzesze turystów z całego świata i na pewno nie wychodzą zawiedzeni. Sam widok z zewnątrz robi ogromne wrażenie. Na mnie podobne zrobił zamek Ogrodzieniec, któremu niestety nie było dane zostać odbudowanym. Więcej o Ogrodzieńcu pisałam tutaj.

Jeśli jeszcze nie odwiedziliście tej zabytkowej twierdzy, informacje zawarte na tej stronie na pewno się Wam przydadzą – Zamek Malbork.